Yağmur Kaygı – Doğum Hikayesi

… ve bizim evimiz de bir bebeği ağırlamalıydı, yıllarca sevmeli, öğretmeli ve tabii ki ondan öğreneceklerimizle şenlenmeliydik..

2 Mayıs’ta hamile olduğumu öğrendim. İlk bir ay çok güzel geçti. Eşimle kan gruplarımız farklı olduğundan “kan uyuşmazlığı” durumumuz vardı. Bir sürü istenmeyen durumun, bir iğneyle çözüldüğü kolay birşeydi aslında bu durum.. Ama bende ters giden şeyler vardı. Farkedemediğim bir kanama sonucu olarak, “kan uyuşmazlığı” iğnesini de gereken süreler içerisinde olamadığımdan çok stresli bir 6 ay geçirdik.

Artık dipte olduğum bir haftada, 10 Kasım’da Dr. Aybala Hanım ile tanıştık. Tüm sürecin bilgisini verdik. İlk görüşmemizde öyle güzel moral verdi ki bize, “Ah!” dedim eşime, “keşke en başında…” Herkes hamileliğin tadını çıkar derken (içimden “neresinde acaba bu tat, ben neden alamıyorum?” diye hep serzenişte bulundum).. işte ben son 2 ay tadını çıkardım, harika geçti.

Normal doğumu çok istiyordum.. 22 Aralık’ta sancı başladı. Aybala hanım kontrole geldi. Açılmanın 1 cm olduğunu, sancıların gayet güzel olduğunu söyledi. Hareket yapmaya,yürümeye, merdiven inip çıkmaya devam etmemi söyledi.. Sabaha kadar devam ettim.

Doktorumuz 2. kontrole geldiğinde açılmanın ancak 2 cm olduğunu söyledi, çünkü bebeğim posterior duruşta imiş. Ve bu şekildeyken doğumun güç olacağını ifade etti. Bana bazı hareketler yaptırarak bebeği oynatacağını, ve eğer kanala dönerek girerse harika olacağını söyledi. Sonra bizim bebek oynadı; güldü, yine aynı duruşla yerine yerleşti.. Haliye o kadar çok istememe rağmen normal doğuramadım. Ama normal doğum sancısını hissettiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.. İnanın harika bişey…

Kadına, anneliğe ramak kaldığını hissetiren inanılmaz bi olgu..

ve Aybala hanım.. siz.. o enerjiniz.. Bodrum’un Bodrumluğuna keyif katıyorsunuz. Size çok teşekkür ediyorum.. iyi ki varsınız.

Tiramisu oğlumun, güneş gibi ebesi 🙂 ❤️

Yağmur Kaygı
8 Ocak 2019, Bodrum

8,008 total views, 2 views today

Yorum gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Çözümü giriniz *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.