Merhaba Aybala Hanım.. Doktorum rahimimde perde olabileceğini, bu nedenle histeroskopi olmam gerektiğini söyledi. Histeroskopi tam olarak nedir? Bir de, randevumu hemen vermedi, bu ameliyatın zamanlamasının önemli olduğunu, adet gördüğümde randevu almamı söyledi. Histeroskopinin ne zaman yapılması en uygundur?” Nazife Dilek, Gaziantep

Nazife Hanım, öncelikle geçmiş olsun.. Histeroskopi, kısaca “rahim içine bakmak” olarak tanımlanabilir. Sık karşılaşılan rahim içi sorunlarının gözle görülerek teşhis ve bazen de tedavi edilmesi amacıyla bulunmuştur ve laparoskopideki kamera sistemine benzer bir sistemle gerçekleştirilir. Laparoskopiden farklı olarak ofis histeroskopi adı altında, muayehane şartlarında, lokal anestezi ile de yapılabilir. Histeroskopi ile miyometriyal (rahimin kas duvarı) kalınlık, tüplerin yapışık olup olmadığı ya da rahimin dış duvarları değerlendirilemez. Bu nedenle bu incelemelerin de gerektiği durumlarda histeroskopi ve laparoskopi birlikte uygulanır.

 

Menopoz öncesindeki düzenli adet gören kadınlar için rahim içinin en iyi görüntülenebileceği zaman proliferatif dönem yani adet siklusunun ilk 14 günü içidir. İkinci 14 günde rahim içi kalınlaşacağı için endometriyal polip benzeri bir görüntü elde edilebilir. Adet kanaması esnasında ise kan görüntüyü bozabilir.

Adet kanamaları düzensiz olan kadınlarda ideal zamanlamayı tahmin etmek güçtür. Bu nedenle belirlenen bir zamanda girişim denenip, rahim içi kalınlığı uygun değilse daha sonraki bir tarihte tekrar yapılması gerekebilir.

 

10,578 total views, 1 views today

Yorum gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Çözümü giriniz *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.