Cansu Baydar – Doğum Hikayesi

Miniğimin varlığından 2017’nin Ağustos ayında haberdar oldum.. O da değişik bir hikaye..

Daha adetime 4gün vardı ama burnuma değişik yemek kokularının gelmesinden canımın tuzlu birşeyler çekmesinden şüphelenip bir akşam işten dönerken gebelik testi aldım. Aslında bu hallerimin bebek istediğimiz için psikolojik bile olabileceğini düşünüyordum. Dedim ya adetime bile daha 4 gün vardı. Eve gelince hemen kendimi banyoya attım. Eşim evdeydi, ona belli etmemeliydim çünkü negatif çıkma ihtimali vardı ve onu heyecanlandırmak istemiyordum. Testi yaptım. Pozitif gibiydi. Gibiydi diyorum çünkü ikinci çizgi belli olmayacak kadar silik bir pembeydi. Eşimin yanına gittim. Çok heyecanlıydım. Test yaptığımı söyledim; hemen bana dönüp ‘hamile misin?’ diye sordu ben sadece ‘galiba!!’ diyebildim 🙂 Tekrar test yaptım ve yine aynı şekilde silik çıkmıştı..

Ertesi gün hemen kan testine Acıbadem Bodrum Hastanesi’ne gittik. Aybala hanımı daha önceden tanımıyordum. Sadece evlenip Bodrum’a geldiğimde 1 kere normal muayenem için gitmiştim ama o zamandan ona rahat yaklaşabildiğimden, direk sonuçları ona götürdük. Aybala hanım test sonuçlarımı gördüğü an bütün güler yüzüyle “bu gebelik testlerini yasaklıycam, belki daha 1-2 haftalık, kimseye söyleme ve kendine dikkat et.:)” dedi ve kendisiyle maceramız o gün başladı.

Eşim de ben de kendisine çok ısınmıştık. Her muayenemiz ayrı güzel geçiyordu. Kendisine o kadar güvenmiş ve ısınmıştık ki, söylediklerini hiç bir zaman ne sorguladık ne de başka bir doktora danışma gereği duyduk. Zaman geçiyor miniğim büyüyordu.

17. haftamda Aybala hanım sayesinde Pelin hocayla tanışmıştım, hastanedeki yoga derslerine katılmaya başladım. Normal doğum istediğim için yararlı olacağını söylemişti Aybala hanım. Derslere sürekli katıldım.

Ben hep oğlumun son ana kadar bekleyeceğini düşünmüştüm. Ama öyle olmadı 🙂 38. haftamda aslında kontrolümün olduğu gün kendimi doğum yaparken buldum:) 17 Nisan saat 00.30 gece yatmak için hazırlanırken nişanım ve ardından suyum gelmeye başladı. Hemen hastaneye gittik ve yatışım yapıldı. Gece 01.00 gibi sancılarım hafif hafif başlamıştı. Odamda sadece eşim kalmıştı. Aybala hanım gece ziyaretime geldiğinde sürecin başladığını, çok kolay olmayacağını ama yapabileceğimi ve bu süreci kolaylaştırmak adına neler yapacağımızı söyledi. Benimle beraber eşime de bir güç gelmişti sanki. Normalde doğuma girmek istemediğini söyleyen eşim o gece doğuma gireceğini söyledi ve oğlumuz dünyaya gelene kadar yanımdan ayrılmadı. Beraber doğurduk diyebilirim 🙂

Bu arada saatler ilerliyor, sancılarım sıklaşıyor ve daha ağrılı olmaya başlamıştı. İlk başlarda süreç yavaş ilerlediği için çeşitli hareketler ve nefes teknikleri ile Aybala hanım süreci hızlandırabileceğimizi söyledi. Öğle saatlerinde sancılarımla beraber istifra etmeye başlamıştım. Bu durumun hormonlardan dolayı olduğunu, sürecin hızlanacağını söylediler. Aynı anda yarım saatte bir sıcak suyun altına giriyordum. Bu arada sezaryeni hiç düşlünmemiştim. Tabii olası bir durumda Aybala hanım sezeryana girmemiz gerektiğini söyleseydi düşünmeden sözünü dinleyecektim. Saat aksam üzeri 16.00 sularını gösterdiginde artık halim kalmamiş sancılarım şiddetlenmiş ve 5 dakikadan az aralıklara inmişti. 15 saattir bu süreci yaşıyordum.. Kolay değildi. Aybala hanım son kez gelmişti, artık muayenemi yapmıştı; süreci çok güzel ilerlettiğimizi ve artık doğumu başlatacağını söylediğinde biraz panik oldum.

Doğumhaneye indiğimizde zaman zaman o andan koptuğum da oldu; ama eşim, Aybala hanım ve harika olduklarını düşündüğüm ebelerimizle akşam üzeri saat 17.33’te oğlumuzu kucağıma aldım 🙂 Herşey bitmişti ve eşimle minik oğlumuza bakıp sadece ağlıyorduk.

Ne kadar uzun, bazen zorlu bir süreç de olsa bizim için harika bir deneyimdi. İleride 2. bebeğimi dünyaya getirecek olursam yine normal doğumu tercih eder, kendimi ve bebeğimi yine Aybala hanıma ve ekibine emanet ederim :))

Herşey için çok ama çok teşekkür ederim. Sevgiler…

Cansu Baydar
Bodrum, 3 Mayıs 2018

 

37,225 total views, 4 views today

Yorum gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Çözümü giriniz *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.