Beyza Bulut – Doğum Hikayesi

Hamile olduğumu ilk öğrendiğim gün bu süreci en doğal şekilde yaşayarak doğumumu doğal şekliyle gerçekleştirmeye karar verdim. Günümüzde vajinal doğumun azalmış olması, modern çağ kadınlarının esnekliğinin azalması ve birçok doktorun sezaryene yönlendirmesiyle önce doğru doktoru seçmem gerektiğine, sonra da nasıl bir yok izleyeceğime karar verdim.

Baştan söylemem gerekirse sevgili doktorum Aybala Hanım, ebem Duygu Hanım ve canım eşim olmasa bu iş bukadar kolay olmayabilirdi☺️

4. aydan itibaren düzenli şekilde yoga yapmaya başladım, bulunduğum ilçede yoga merkezi yok ve çalışıyorum diye tembellik yapmadım, internet aracılığıyla bulduğum eğitmenin 45 dk’lık dersini hergün tekrarladım. 9 ayı pozitif düşünce ile meditasyon yaparak mutlu bir birey olmayı bırakmadan sonuna kadar hamileliğin tadını çıkararak tamamladım.

Vee en önemli an, gelelim doğuma.

Etrafımda son zamanlarda 40. haftasında doğum yapan görmediğim için bebeğimin biraz tombik olması, göbeğimin iyice sivrelmesi nedeniyle saçma bir düşünceyle 38. haftada doğumu gerçekleştiririm herhalde diye düşündüm durdum☺🤔 Belki de 4 kiloya ulaşmasından ve vajinal doğum mümkün olmayabilir cümlesini duymaktan korktuğum için bu fikre büründüm. (Berker 4120 gr. doğdu☺️)

37. haftadan itibaren her pazartesi kontrole gidiyorduk. 39. hafta pazartesi günkü kontrollerimde NST’de yine kasılma görülmemesi üzerine, takip eden pazar günü doktorum kontrol öncesi bulunduğum şehirde NST çekilip kendisine iletmemi istedi.

Pazar günü geldi çattı ve tam 40. haftamı doldurduğum gün çekilen NST’de kasılmalarım görüldü, içimiz rahat etmediği için kalkıp hastanemize giderek tekrar NST’ye girdim ve aynı kasılmalar devam ediyordu, Aybala Hanım’la görüşmemiz üzerine kasılmaların düzensiz olması sebebiyle evime gidebileceğimi iletti ve gün boyu Emir (eşim) ile birlikte sahil boyu yürüdük, cafede takıldık, derken akşama doğru Milas’a eve döndük.

Bu arada gün boyu yürüyüş esnasında ufak ufak kasılmaları karşılamaya başladım. Olduğum yerde duruyor, Emir’in belimi ovup derin nefes almamla 20-30 saniyede geçen kasılma sonrası yürümeye devam ediyordum.

Eve geldiğimizde bedenimde değişikler olduğunu huzursuz bir şekilde seziyordum, fakat toplumda sancı (kasılma) öyle anlatılmıştı ki dayanamayacağım ağrılar bekliyordum. Dayanılmaz olmayan fakat giderek sıklığı artan 10 dk’da 1’e düşen garip ağrı sonrası, bu işte bir gariplik var diyerek Aybala Hanım ile irtibata geçmemiz sonrası, gece 12 civarı hastaneye ulaştık. Çatı muayenesi sonrası açılmanın 7 cm olduğunu duyduğumda benden mutlusu yoktu, içimden “bu mu? bu kadar kolay mıydı?” diye homurdanmaya başlamıştım. Tabii kasılmalar çok da hafife alınacak gibi de değildi ama dayanılmaz da değildi😊

Odamıza çıktıktan sonra eşimin de desteği ile esneme hareketlerine devam ettim. Son muayene sonrası açılmamın 10 cm’e ulaşmasıyla doğum başlamıştı ve güle oynaya doğumhanenin yolunu tuttuk, bu arada Aybala Hanım da gelmişti.

Veee kavuşmaya dakikalar kala doktorumun, ebe Duygu Hanım’ın ve doğuma giren her an yanımda olan Emir’imin desteği ile saat 04:45’te minnakıma kavuştuk☺️

Doğumhanede geçen 1 saati anlatmaya kelimeler yetmeyeceği için kısaca sadece “ten tene tamas” duygusunu yaşamak için tekrar tekrar doğal doğum… Kendimi çok güçlü, mucizevi, mükemmel hissettiğim o an için tekrar tekrar doğal doğum…🙏🏻

Canım doktorum ve ekibine sonsuz teşekkürler.
Sevgiler,

Beyza Bulut
Bodrum, 4 Haziran 2018

 

32,051 total views, 2 views today

Yorum gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Çözümü giriniz *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.