Alev Helvacı Demir – Doğum Hikayesi

Dört yıllık evliliğin sonunda artık çocuk sahibi olma zamanı geldi mi gelmedi mi bunları düşünürken sürpriz bir şekilde hamile olduğumu öğrendim. Hatta öğrenmedim hissettim; ama ilk başta konduramadım. Regl gecikmem mevsim değişikliğidir diyerek bir kaç gün daha bekledim test için, sonunda klinikte kan testi yaptırdım ve sonuç pozitifti 🙂

Sırada iyi bir doktor bulmak gerekiyordu… ki hiç zorlanmadım, çünkü henüz hamile değilken bile Aybala hanım aklımın köşesinde hep vardı. Adını ilk, Milas’ta yaşayan annemden duymuştum.. Çok iyi bir doktormuş. Milas’ta çok kişi ona gidiyormuş ve herkes memnunmuş diye, hamileliğimden yaklaşık bir yıl öncesinde bana tavsiye etmeye başlamıştı ki o zamanlar annem torun istediğinden sürekli “git doktora, bir muayene ol Aybala Hanım’a” diye baskılar yapıyordu. Bir de komşumun doğumunu yaptırmıştı Aybala Hanım ve memnuniyetini her defasında dile getiriyordu.

Neyse ki doktor kontrolüne gerek olmadan hamile kaldığımı öğrendim ve Aybala hanım ile yollarımız kesişmiş oldu. Hamile kalmadan önce normal doğum asla yapamam; o sancı, acıya katlanamam diye düşünen ben, ilk doktor kontrolümüze gittiğimizde “kesinlikle normal doğum istiyorum” demeye başladım, sanırım daha ilk kontrolde Aybala hanımın sıcak karşılaması samimi gülüşü pozitif enerjisi beni cesaretlendirdi.

Her kontrole gittiğimizde ultrason esnasında Aybala hanımın bizden daha heyecanlı olması, doktor tercihi konusunda ne kadar doğru bir seçim yaptığımı gösteriyordu. Dokuz ayı cok güzel bir şekilde tamamladık beraber.

40. hafta akşam evde sancılarım başlamıştı ve hemen mesaj attım. Saat kaç olursa olsun cevap verdi.. İstersek hastaneye gidip NST çektirmemizi önerdi, bir kaç saat sonra hastaneye gittik. NST’ye bağladılar, sonucu Aybala hanıma gönderdiler. İstersem hastaneye yatabileceğimi söyledi ama ben beni çok rahatsız edecek şekilde sancı hissetmediğim ve henüz 3 cm açılmam olduğu için eve gitmek istedim… ve herşey eve gelince başladı diyebilirim 🙂

Gece saat üçten itibaren evde sancı ve kasılmalarım başladı ve sabah saat sekiz buçukta eşimi uyandırdım ve “sanırım ben doğuruyorum” dedim. Sancılarım güzel, suni sancı ile açılma da gayet iyi, ama bizim ufaklık bir türlü kafa rotasyonunu yapamadığı için gelemiyordu. Duygu ebe ile pilates topunda haraketler yapıyoruz, odada yürüyorum, çömeliyorum, eşim sırtıma masajlar yapıyor. Ben artık ümidi kesmiştim sezeryana dönecek bu iş diye.. Ancak Aybala hanım pes etmeden sonuna kadar inandı yapabileceğimize ve sonunda bebeğin kafa rotasyonunu yapmasını sağladı muayene sırasında.

Hemen doğumhaneye indik. Ancak yine bizim kizin kafası dönmüştü ve rotasyon olmuyordu, her ihtimale karşın ameliyathaneyi de hazırlatmışlardı sezeryana dönerse diye.. Ama ben sezeryana dönmesini hiç istemiyordum o kadar ilerledikten sonra; onca emekten sonra sezeryan olmamalıydı. Ikınmalara devam ettim, hatta baş aşağı bile durdum ve sonunda rotasyon sağlandı.. Artık kızım geliyordu.

Eşimin desteğini de asla unutamam.. “Galiba doğuramayacağım” dediğim anlarda beni yüreklendirdi. Ben ıkınırken bana su içirmeye çalışması, henüz daha bebeğin saçlari gözükürken “az kaldı bak geliyo, görüyorum ben kafasını, neredeyse bitti” diye moral vererek daha da şiddetle ıkınmam. En sonunda Duygu ebenin karnıma iyice bastırması ile çığlık atarak ıkınmam ve sonunda normal doğum ile kızımız kucağımdaydı, sıcacıktı 🙂 Bi avazda dedikleri bu olsa gerek 😊 Kızımızın kordonunu eşim kesti ve makas kesmiyor esprisini yapmadan olmazdı tabii 😊 Sonuç sadece iki dikiş ile epiduralsiz normal doğum ve babasının kopyası bir kızımız oldu (03.08.2018 saat 17:13). Hatta doğumdan sonra Aybala hanımın bana dediği “çok güçlü bi kadınsın, epidural vs istemeden bu işi başardın” oldu.

Birlikte çok keyifli bir doğum yaşadık. Her anın tadını çıkararak yaşamak ayrı bir güzellikti. Dogğmdan bir kaç saat sonra duşumu aldım odada ve hiç doğum yapmamış gibi geziyordum hastanede 😊 Hatta ertesi günü doğum konferansına bile katıldım taze normal doğum yapmış canlı örnek olarak 😊

En başından beri pozitif enerjisi ile destek olan canımız doktorumuz Aybala hanıma ve doğum süreci boyunca yanımızda olan ebemiz Duygu ebeye teşekkürler ve tabii ki elini, desteğini bi an olsun çekmeyen hep yanımda olan canım eşime😘

Alev Helvacı Demir,
14 Aralık 2018, Bodrum

8,896 total views, 2 views today

Yorum gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Çözümü giriniz *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.