Özlem Çakar – Doğum Hikayesi

Deniz bebeğin annesinden herkese umutla mutlulukla merhabalar,

Anne adaylarının ve anneliğe heves salmış herkesin heybesine doldurduğu birbirinden güzel bilgiler vardır eminim. Benim heybemde ve serimde doldurduklarımı sizinle paylaşmak adına birkaç deneyimimi anlatmak isterim.

280 günden az süren çoşkun bayramımı 4 Nisan 2017 günü kan testiyle öğrendik. Telefonun diğer ucunda eşimin heyecanlı sesi, benim ağlak sesimle birleşince cinsiyetini haliyle bilemediğimiz miniğimizin varlığından haberdar olduk. Onun varlığının henüz belirsiz olduğu zaman dilimlerinde meğer ne kadar da bihabermişiz hayattan. Her şey sıradan ve önemsizmiş aslında… Annelik insana annelikten önce ve annelikten sonra diye bir şey kazandırıyor. Annelikten önce kafaya taktıklarınız ne kadar da gereksizmiş demeye başlarsınız. Bu sebeple ben hayatımı annelikten önce (A.Ö) ve annelikten sonra (A.S) diye ikiye ayırdım. İçimdeki miniğin ayak izlerinden çok daha büyük izler bırakacaktı hayatımızdaki varlığı. Koskoca okyanusun içinde savunmasız ve yalnız diye düşünmeye başlamıştım. Yelkenlisi, okyanusu ve minik kalbiyle bizi; biz de onu bekliyorduk. Bu noktada bizi anlayan, bize güven veren, rahat ve sabırlı bir doktora ihtiyacımız vardı.

Laf aramızda uzun araştırmalarla ve anket verilerimize(!) dayanarak Aybala Hanım’da karar kıldık. Abartmıyorum aslında tanıdıklarımızın kesişim kümesi Doktor Aybala Hanım’dı. Bizleri sevgiyle karşılaması, panik yapmaması ve Deniz’imizin ultrasondaki görüntüsüne bakarak sevecen davranması doğru lokasyonda olduğumuzu hissettirdi.

Devam eden süreçlerde abartıdan uzak tutumu ve en önemlisi her gittiğimde beni tanıması, öncesindeki yaptığı işlemleri unutmaması güven duygumu iyice pekiştirdi. Haliyle ben rahat olunca Deniz’imiz ve babası da huzurla doluyordu. Doğumun yaklaşmasına yakın seminerlerle hastaneyi, hemşireleri, fiziki koşulları daha da yakından tanıma fırsatı buldum. Aybala Hanım izleyeceği yolu beni bunaltmadan, oluruna bırakarak, sakinlikle yönetiyordu. 30 Kasım günü kontrol için yanına gittiğimizde yaptırdığı egzersizlerle hem ben hem de Deniz huzurla eve dönmüştük. Doktorumuz rahatlamak için istersek her gün yanına gelebileceğimizi de söyledi. Eşimle bize birkaç tavsiyede de bulundu. Deniz’in okyanusları aşmaya, yelkenine binmeye, aramıza katılmaya hazır olduğunu bizi uğurlarken ifade etti.

2 Aralık Cumartesi bazı doğum belirtileriyle Aybala teyzesini görmesi için Deniz’le yola koyulduk. Sakin bir tavırla bizi karşılayan teyzemiz doğumu kolaylaştırmak için birkaç egzersiz yaptırarak doğumun kısa süre içerisinde gerçekleşeceğini aktardı. Eve döndüğümüzde saat 14.00 idi. Akşam üzeri sancılarım başladı; fakat ağrı, sancı ya da çok büyük acılar çekmiyordum. Sancıların iki dakikaya düştüğünü eşim takip etmiş ve doktorumuzu arayarak durumu anlatmıştı. Kendisi ekibiyle bizi hastanede karşılayacağını, vakit kaybetmememiz gerektiğini  soğukkanlılıkla anlattı. Hastaneye gittiğimizde önceden tanıştığımız doğum ekibi bizi karşıladı. Acı çekmemem şaşırtıcı gibiydi. Öğlen yapılan egzersizler anlaşılan işimi oldukça kolaylaştırıyordu. Gözlem odasında doğumun başladığı söylendi. Doğumhaneye giderken doktorumuz başımda beni yüreklendirerek her şeyin rahat ve güzel geçeceğini telkinde bulunarak anlatıyordu ve doğumhanenin kapısındaydık.

İçeri girdiğimizde her şey 30 dakikada bitti. Nasıl mı? Bu inanılmaz cesur kadın eşimi yanımıza aldı, doğumhanede müziğimizi açtı, ortamı sade ve loş hale getirdi, işi olmayacak herkesi odadan çıkararak benim en fazla rahat edebileceğim konforu bana sunmuştu. Eşimin eline bir bez verip terimi silmesini, fotograf çekebileceğini söyleyerek bize ev ortamı huzurunu sağlamıştı. Hatta sancılarımın azaldığı zamanlarda benimle sohbet ederek durumu lehime çeviriyordu.

En muhteşemi de normal doğumun daha da ötesinde güzel bir şeyin, doğal doğumun varlığını o gün öğrendik. Sayesinde sırt üstü değil de doğru pozisyonla doğum yapmam için seçenekler sundu. Bir dakikalık üç farklı denemeyle en rahat ettiğim doğum pozisyonunu yakaladık. Sanki bütün sıkıntılar doğum sancıları dinmişti. Çok kısa bir sürede doğum yaptım. İnanın bu heyecanı, bu güzelliği yaşamak beni çok güçlü hissettirdi, kendime duyduğum saygıyı arttırdı. Doğaya en uygun sadelik ve uyumla her şeyin üstesinden gelivermiştik.

Tarifi mümkün değil derler ya, gerçek bir cezbediş. İşin şifresi tüm annelerin bu gücü içinde var ettiklerini bilmeleri, doğru doktoru bulabilmeleri. Bu şifrelerle yüreğimdeki coşkuyu, cesareti, annelik gücünü bende arttıran, yüreğimden bedenime, beynime salık bırakmama yardım eden doktorumu minnettarım. Doğru doktoru bulun ve yüreğinizdeki anneyi cesaretlendirin. Benim kadar şanslı olmanız dileğiyle Deniz’den herkese selamlar.

Özlem Çakar

27 Aralık 2017, Bodrum

22,557 toplam görüntüleme, 4 (bugün)

Yorum gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Çözümü giriniz *