Güler Çelik Doğum Hikayesi

Güler ve H. Kaan’ın Doğum Hikayesi
Doğum boyu: 51 cm
Doğum kilosu: 3740 gr
Doğum tipi: Vajinal doğum (Normal)
Hastane: Bodrum Acıbadem

Merhaba, ben Güler Çelik. Zeynep ve Kaan’ın annesiyim.

Kızımı Aralık 2011’de 38+3’te suni sancı verilerek açılmam olduğu gerekçesiyle vajinal doğumla kucağıma aldım, tarifsiz bir mutlulukla.

Üzerinden 5 yıl geçtikten sonra oğlum Kaan’a hamile olduğumu öğrendiğimde aynı heyecanı yaşarken, bu kez daha bilinçli ve doğumuna sahip çıkan bir anne olmaya karar verdim.

Planlı bir hamilelik olduğundan doktoruma önceden karar vermiştim. Normal doğum öneren, gerekmedikçe sezaryen doğum yaptırmayan pozitif bir doktor seçtim. Hamilelik yolculuğuna Dr Aybala AKIL ile çıktım ve iyi ki çıkmışım.
Hamileliğim sıkıntısız, keyifli ve pozitif ilerledi. 38. haftamı doldurduktan sonra Dr. her an gelebilri dedi. 5 Ağustos sabah nişanım geldi. Doktorumu arayıp söyledim ve bekleyelim dedi. Heyecanlı bekleyişim başladı.

8 Ağustos sabaha karşı 2’de hafif hafif sancı hissetmeye başladım. Fakat emin olmak için düzene girmesini bekledim. 1 saat sonra düzene girince eşimi kaldırdım. O sırada bir miktar suyum geldi, o kadar azdı ki akıntı sandım. Evden çıkarken biraz daha geldi. Suyum olduğunu anladım. Heyecan ve telaşla karışık bir duygu yaşadım. Oğluma kavuşmama çok az kalmıştı. Doktorumu arayıp durumu anlattım. Ebeyi arıyorum hastaneye geçin dedi. Hastaneye gittiğimde daha önceden tanıştığım ebe beni karşıladı. Odaya alındıktan sonra NST’ye bağlandım. Ve muayenem oldu. İlk muayenemde açılmam 3 cm idi. Daha sonra 5 cm oldu. Pilates topuna oturarak sancıları karşıladım. Ara ara duşa girdim. Duşta sancılar daha kolay karşılanıyordu. Saat 6:45’te açılmam 7 cm oldu.

Doktorumun nefes egzersizleriyle sancıları karşıladım. 07:30’da doğumhaneye indik. Nefesle birlikte sancıları karşılamaya devam ettim.

Ve ıkınma hissi geldiğimde doktorum birden ıkınmamamı, 2. doğumum olduğu için kesmek istemediğini söyledi. Doktorumun söylemleri doğrultusunda düzenli ve yavaş ıkındım. Yavaş yavaş bebeğimin geldiğini, başının göründüğünü, saçlarının simsiyah olduğunu söyleyerek beni motive etti.

Doktorumun konuşması ve desteği iyi geliyordu. Çok az kaldığını, 3 kez daha ıkınınca bebeğimin kucağımda olduğunu söyledi. Ve doktorumun sözleriyle ıkınmaya devam ettim. Artık son ıkınmalardı. Yavaş yavaş çıkıyordu bebeğim.
Saat 08:21’de oğlum kucağımdaydı ve yumuşacıktı. İnanılmaz bir şey, mucize. Dokunuyordum bebeğime, sıcacıktı çok güzeldi. Daha sonra eşim kordonunu kesti ve yakınlara haber vermek için çıktı. Benim 2 dikişim atıldıktan sonra odaya çıkarıldım ve pamuk oğlumu emzirdim.

İlk doğumumda dünya güzeli kızımı 2. doğumumda pamuk oğlumu kucağıma aldım.
Sağlık problemi olmayan, riskli gebelik taşımayan herkese normal doğumu tavsiye ediyorum, bunu yaşamalısınız. İnanılmaz Bir şey. Mucizeyi yaşamalısınız.

Ve tabii ki doktorum Aybala Akıl olmasaydı bu kadar kolay olmazdı. Enerjisine, pozitifliğine ayrıca minnettarım.

Güler ÇELİK
14 Ağustos 2017, Bodrum

26,932 total views, 6 views today

Yorum gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Çözümü giriniz *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.